Dansk for begyndere

Denne uge læser vi  i  kapitel 3  i   grundbogen.  Læs   sider 27 til 34.

This     week read   we in chapter 3 in  the textbook.   Read  pages 27  to 34.

Substantiver, priser, og at købe ind

     Nouns,                  prices,     and       shopping

Sider 27-28/Pages 27-28

Dialogue 3

Hvor er bananerne?
00:00 / 00:03
De er her.
00:00 / 00:02
Fem for tyve kroner.
00:00 / 00:03
Vi skal også huske nogle æbler.
00:00 / 00:03
Ja, og løg.
00:00 / 00:03
Kan du se nogle valnødder?
00:00 / 00:03
Carrots_edited.png
unsplash-tnhZUDFpKyw_edited.png
unsplash-tnhZUDFpKyw_edited.png
Hvad koster de i dag?
00:00 / 00:02
Og kartoflerne og gulerødderne.
00:00 / 00:04
Nej, ikke her.
00:00 / 00:03
Potatoes_edited.png
Red%20Apples_edited.png
unsplash-tnhZUDFpKyw_edited.png
Dialogue 3 - Entire
00:00 / 00:32

Danish Grocery Store Chains

Netto.png
Irma.png

Click the logos to see "Tilbudsaviser" (sale newspapers) and advertisements from various Danish stores.  Can you figure out the names for different foods?  Can you say how much something costs?   How do Danish prices compare with ours?  Which stores are cheapest?  Most expensive?   What brand names do they use that are unfamiliar to us?  Explore!

7-Eleven.jpg
Kvickly.jpg
Magasin.png
Føtex.jpg
Fakta.png
Hover over this box to see Starbucks locations in Denmark.

In 2007, there were 2 Starbucks Shops in Denmark.  Both were in the airport.  In 2020 there were 19 (10 in Copenhagen).  

Hover over this box to see select Baresso locations in Denmark.

Baresso is slightly more popular in Denmark than Starbucks.  It was bought by Espresso House a few years ago and there are now around 115 Baresso/Espresso House shops in Denmark.

Espresso House.png
Dannebrog.png
american-flag-1311743_640.png

You can enter an amount and convert it from Danish to American currency on the left, and vice versa on the right.  To get it to work, though, you can not hit "enter."  You have to hit the button with the arrows to make the conversion.

Danish currency - pixabay.jpg
american-flag-1311743_640.png
Dannebrog.png

Sider 28-30/Pages 28-30

Flere informationer om ubestemte og bestemte substantiver i flertal

 More      information      on     indefinite   and   definite          nouns        in  plural 

Ja/nej spørgsmål og mere om at købe mad

  Yes/no        questions           and    more    about      buying      food

Sider 30-31/Pages 30-31

Dialogue 4

Hvad skulle det være?
00:00 / 00:03
Jeg vil gerne have nogle torskefileter.
00:00 / 00:04
Desværre. De er udsolgt.
00:00 / 00:02
Jeg har lige solgt de sidste.
00:00 / 00:02
Har du nogen makreller?
00:00 / 00:03
Nej, de er også væk.
00:00 / 00:02
Men jeg har nogle dejlige store rødspætt
00:00 / 00:03
Lad mig få fire.
00:00 / 00:03
Var der noget andet?
00:00 / 00:02
Nej tak. Det var det hele i dag.
00:00 / 00:06
Hvad koster de? Cirka tyve kroner stykke
00:00 / 00:04
Dialogue 4 - Entire
00:00 / 00:33

Prices and Quantities

Compare these "templates" or "formulas" for talking about quantities and prices in English and in Danish.

ENGLISH

"[plural noun] + are + [price] + a/per + [quantity]"

    [apples]          are    [$2.00]    a/per       [pound]  

"It costs + [price] + per + [quantity] +of +[plural noun]"

 It  costs   [$2.00]    per      [pound]      of       [apples]

DANISH

"[plural noun] + er  +  [price] + [definite quantity]"

     [æbler]          er    [18 kroner]       [kiloet]

"Det koster + [price]  +  per + [quantity] [ plural noun]"

 Det koster   [18 kroner]  per         [kilo]          [æbler]

"Definite" Quantity means you use the grammatical "definite" form.  That is, put the gender word (en or et) onto the end of the word.  Et kilo (a kilo)       kiloet (the kilo)

Translation practice

Write down the translations for the following phrases.  You can hover over the boxes to see the correct answers.

Bananer er 5 kroner stykket.

Bananas are 5 kroner a piece.

Det koster 20 kr. per gram.

It costs 20 kroner per gram.

Løg er 10 kr. per pose.

Onions are 10 kroner per bag.

 et stykke - a piece

 stk. = stykke

 en pose - a bag

 en liter - a liter

 et kilo - a kilogram

 kr. = kroner

 pr. = per

Ordforråd/Vocabulary

Gulerødder er 32 kr. kiloet.

Carrots are 32 kroner per kilo.

Det koster 3 kr. pr. stk.

It costs 3 kroner a piece.

Kartofler koster 20 kr. per kilo.

Potatoes cost 20 kroner per kilo.

Æblejuice er 23 kr. literen.

Apple juice is 23 kroner a liter.

Side 32/Page32

Dialogue 5

Går du aldrig i teatret?
00:00 / 00:04
Jo jeg elsker opera.
00:00 / 00:03
Synger du også selv?
00:00 / 00:02
Nej men min far er operasanger.
00:00 / 00:03
Er han? Her i København?
00:00 / 00:03
Ja, på Det Kongelige Teater.
00:00 / 00:03
Vidste du ikke det?
00:00 / 00:03
Dialogue 5 - Entire
00:00 / 00:21
Practicing JA and JO

Listen for these words in the audio track below:    IKKE (not)      ALDRIG (never)   

    

Even if you don’t understand the rest of the sentence, try to determine if one of these words is spoken in the sentence or not.

For this exercise, we are going to assume the answer to the question is “yes.”  (If the answer were “no” you would just say “nej” regardless of whether there is a negative word in the question or not).

If IKKE /ALDRIG are absent from the sentence, then just answer JA.

If IKKE /ALDRIG are present in the sentence, then answer JO.

00:00 / 00:55

Side 33

Reading Text

Reading Text (Pamela's Shopping Habits)
00:00 / 01:02

Side 34

Pronunciation Practice

Lyt og gentag/Listen and Repeat
00:00 / 00:32